Pratite nas

Fudbal

Šest decenija od otvaranja stadiona Crvene zvezde

Stadion Crvene zvezde je otvoren 1. septembra 1963. godine i na toj utakmici je domaći tim pobedio Rijeku 2:1.

Marakana, dom najtrofejnijeg fudbalskog kluba u Srbiji, Crvene zvezde, koji je prvi put otvorio svoja vrata fudbalskim zaljubljenicima širom sveta pre šest decenija, 1. septembra 1963. godine. Taj dan bio je poput otvaranja zlatnog poglavlja u istoriji fudbala.

U utakmici protiv Rijeke, beogradski tim je proslavio otvaranje novog terena rezultatom 2:1. I upravo tada, na tom svetioniku fudbalske strasti, vezni igrač Dušan Maravić postigao je prvi gol za crveno-bele na tom svetioniku, budućem epicentru fudbalske strasti.

Marakana, kako su je nazvali verni navijači, postala je sinonim za „neosvojivu tvrđavu“. Ona nije samo stadion, već i „sudbina i istina“ za mnoge. Ova kuća fudbala ugostila je mnoge važne međunarodne klupske utakmice, uključujući finale Kupa UEFA 1979. između Crvene zvezde i nemačke Borusije Menhengladbah, kao i finale Kupa šampiona 1973. između holandskog Ajaksa i italijanskog Juventusa.

Ali Marakana nije samo svedok klupskih trijumfa. Takođe je bila domaćin finalu Evropskog prvenstva 1976. godine, kada je Čehoslovačka trijumfovala nad Zapadnom Nemačkom, uz čuveni penal Antonjina Panenke koji je kasnije postao legendaran.

Naziv „Marakana“ koji su navijači dali ovom stadionu inspirisan je istoimenim stadionom u brazilskom Rio de Žaneiru, izgrađenim 1950. godine. Iako je taj brazilski stadion možda poznatiji, beogradska Marakana je svakako jednako slavna i voljena među fudbalskim vernicima.

Najposećenija utakmica u istoriji stadiona odigrala se 23. aprila 1975. godine između Crvene zvezde i mađarskog Ferencvaroša. Taj spektakl završen je rezultatom 2:2, a prema nekim procenama, na stadionu je bilo više od 110.000 posetilaca. Kapacitet stadiona Marakane sada iznosi 51.755 sedećih mesta.

Fudbalski klub Crvena zvezda, osnovan 4. marta 1945. godine, nasledio je stari stadion skromnog izgleda sa drvenim tribinama i terenom posutim šljakom. Kako je broj navijača rastao, postalo je jasno da je potrebno izgraditi novi, veći stadion.

Izgradnja stadiona Crvene zvezde trajala je nekoliko godina i zahtevala je ogroman napor. Skoro 350.000 kubika zemlje je izbačeno kako bi se stvorio prostor za ovu fudbalsku katedralu.

Navijači su dali ogroman doprinos izgradnji, kako fizički, tako i finansijski. Novac je sakupljan i putem kupona od 20 dinara, koji su se prodavali širom Srbije, pa čak i od strane samih igrača Crvene zvezde.

Novi stadion je građen prema projektima nekoliko arhitekata, uključujući Kostu Popovića, Aleksandra Radovanovića i Igora Palavičinija.

Marakana je zvanično otvorena 1. septembra 1963. godine, iako radovi na atletskoj stazi i delu tribina nisu bili potpuno završeni.

Jedan od značajnih trenutaka tog dana bio je kada je Trifun Mihajlović, tadašnji pionir, postigao prvi gol na stadionu u utakmici mlađih kategorija pre glavnog meča. Taj trenutak je bio obeležen kao početak nove ere za Crvenu zvezdu.

Od otvaranja Marakane, Crvena zvezda je odigrala brojne mečeve protiv velikih stranih klubova, uključujući Milan, Bayern Munich, Liverpool, Manchester United, Barcelona i Santos s Peleom.

Ali utakmica koja je privukla najveći broj ljudi na stadion Crvene zvezde dogodila se 23. aprila 1975. godine, kada je mađarski Ferencvaroš gostovao u polufinalu evropskog Kupa pobednika kupova. Službeno prisustvovalo je oko 96.000 ljudi, ali nezvanične procene sugerišu da ih je bilo više od 110.000.

Na Marakani se nalazi i jedan deo od koga zaziru i najhrabriji – tunel. Čuveni prolaz koji vodi ispod tribina Zvezdinog severa, gde se nalaze najvatreniji navijači beogradskog kluba, popularne Delije, izaziva različite reakcije, kako igrača, tako i stranih medija. Ovaj tunel vodi od svlačionica do terena i često je poprište uzbuđenja i emocija.

Iako je sada izgled tunela znatno prijatniji, ostaće upamćen po pesmi i podrhtavanju tla koje dolazi iz dubine stadiona. To je mesto gde se rađaju legende i gde se ispisuju nove stranice istorije Crvene zvezde.

Unutar stadiona se nalazi i muzej koji čuva bogatu kolekciju trofeja, pehara, zastava i drugih predmeta koji svedoče o bogatoj istoriji kluba. Ovaj muzej, otvoren 1985. godine, godišnje posećuju brojne ekskurzije iz zemlje i regiona.

Marakana nije samo sportski stadion. To je svetilište gde se sastaju prošlost, sadašnjost i budućnost Crvene zvezde, gde se rađaju snovi i ostvaruju najveće sportske ambicije. Ova kultna arena ostaje večno urezana u srce svih koji su je ikada posetili, bilo da su bili deo strastvenih Delija, ili samo zaljubljenika u fudbal.

Kliknite ovde za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

ZANIMLJIVOSTI

VIše u Fudbal